تبلیغات
امام عشق - سوالات یکصد گانه راجع به امام حسین (ع)-1
ولادت  آقا ابا عبدالله الحسین (ع) در چه تاریخی و چگونه بود و نام ایشان را چه كسی انتخاب كرد؟

ولادت حضرت  در سوم شعبان سال چهارم هجری در مدینه منوره بود. حضرت با برادر خود امام حسن(ع) ده ماه و بیست روز فاصله سنی دارد ضمناً حضرت در شش ماهگی متولد شدند  و نام ایشان را حضرت رسول(ص)و به فرمان جبرئیل(ع)حسین نامگذاری كردند.

  1. منظور از كنیه چه می باشد و كنیه امام حسین (ع) چیست؟ كنیه به معنای نام بردن چیزی به كنایه و اشاره است. و اینكه شخص را با كنیه و یا لقب نام می برند بخاطر احترام آنها است.بعضی وقتها كنیه به اسم پدر و مادر و یا فرزند می باشد. مثلاًابن عباس:(پسر عباس)، امّ كلثوم(مادر كلثوم) و ابو الحسن (پدر حسن). كنیه امام حسین (ع) ابا عبد الله می باشد كه این را خود حضرت رسول بر ایشان نام نهادند.
  2. سخنی از حضرت رسول (ص) در وصف امام حسین (ع)نقل كنید.

معروفترین كلام حضرت رسول (ص) در مورد امام حسین (ع) این جمله است كه فرمودند: حسین منّی و أنا من حسین: حسین از من است و من از آن حسین هستم.

  1. بنی هاشم و بنی امیه چه كسانی بودند؟ جد سوم پیامبر (ص) عبد مناف نام دارد و یكی از پسرهای عبد مناف هاشم بود و پسر دیگر عبد الشمس كه دو قلو بودند. عبد الشمس پسری داشت بنام امیه كه جدّ بنی امیّه می باشد و هاشم هم جدّ بنی هاشم می باشد. هاشم وی‍ژگیهای خوبی داشت كه برادرش عبدالشمس نداشت از جمله پرچمداری و آب دادن به حاجیان و پذیرایی از آنها و پرده داری خانه كعبه . اما عبدالشمس 
  1. این خوبیها را نداشت و آبروی خوبی هم نداشت و امیه و فرزندش هم بعدها فاسقی شد و نسبت به عموی خود هاشم حسادت می بردو این حسادت و انتقام گرفتن ها جریاناتی داشت كه بعد از قیام عاشورا ادامه داشت و نام بدی از بنی امیه باقی ماند.
  2. اولین كسیكه از امام حسین(ع) شفا گرفت چه كسی بود و چگونه شفا گرفت؟

فرشته ای بود به نام فُطرُس كه به خاطر خطایی كه كرده بود به امر خدا وند بالش شكسته شده بود و در چزیره ای افتاده بود به هنگام تولد امام حسین(ع)، جبرئیل با هزاران فرشته دیگر رهسپار شدند كه نزد پیامبر بروند جهت تبریك .در راه گذرشان به این جزیره می افتد و فطرس از جبرئیل می خواهد با آنان برود شاید حضرت رسول برای او دعایی بكند. جبرئیل موافقت می كند. هنگامی كه نزد حضرت رسول(ص) می آیند حضرت به فطرس می فرماید: خودت را به این نوزاد بمال و به مكان خود برگرد و بمحض اینكه فطرس این كار را انجام می دهد پرو بال او خوب می شود و خوشحال به آسمان می رود.

  1. امام حسین(ع) در زمان خلفای سه گانه چه جایگاهی داشتند و چند ساله بودند؟

در زمان هر سه خلیفه (ابوبكر،عمر وعثمان) مورد احترام دستگاه خلافت بودند و حتی خلفا انتقادات سخت حضرت را تحمل می كردند. بعنوان مثال در برخی از كتب اهل بیت نقل شده روزی عمر بر منبر نشسته بود و خطابه می خواند. آقا امام حسین(ع) به او فرمود از منبر پدرم پایین بیا و بر منبر پدرت بنشین . عمر با خوشرویی گفت: پدرم منبری ندارد و آنگاه حضرت را كنار خود نشاند و به ایشان محبت نمود. سن حضرت در ابتدای خلافت ابوبكر۷ سال در ابتدای خلافت عمر۹ سال ودرابتدای خلافت عثمان ۱۹ ساله بودنددر مجموع ۲۵ سال ازعمرشان درزمان خلفا بودند

http://nameh-1391.blogfa.com/post/8
طبقه بندی: سوالات یکصد گانه راجع به امام حسین(ع)،  امام حسین (ع)، 
برچسب ها: سوالات یکصد گانه راجع به امام حسین (ع)، اولین كسیكه از امام حسین(ع) شفا گرفت، جایگاه امام حسین در زمان خلفای سه گانه، بنی هاشم و بنی امیه چه كسانی بودند، حسین منّی و أنا من حسین، معروفترین كلام حضرت رسول (ص) در مورد امام حسین (ع)، كنیه امام حسین (ع)،  
دنبالک ها: سوالات یکصد گانه راجع به امام حسین (ع)،  

تاریخ : شنبه 3 آبان 1393 | 10:38 ب.ظ | نویسنده : مهدی خادمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.