تبلیغات
امام عشق - امام حسین(ع) در كدامیك از جنگهای زمان خلافت حضرت علی (ع) شركت داشتند؟

امام حسین(ع) در كدامیك از جنگهای زمان خلافت حضرت علی (ع) شركت داشتند؟

در زمان خلافت پدر بزرگوارشان همراه حضرت در جنگ جمل و صفین  و نهروان شركت داشتند و چه از راه سخنرانیهای پرشور و تشویق یاران حضرت علی (ع) برای شركت در جنگ و چه در مسیر جنگ با مخالفین امام علی (ع) حضور فعال داشتند.

  1. فلسفه گریه و عزاداری برای امام حسین(ع) چیست؟

سنت برپایی  مجلس عزاداری برای امام حسین(ع)بقدری تأكید شده كه برای هیچ یك از امامان معصوم و حتی خود پیامبر هم اینقدر تأكید نشده است این عزاداریها فایده های زیر را دارد:1-  حفظ مكتب اهل بیت (ع): دوست ودشمن اعتراف می كنند كه مجالس امام حسین (ع) باعث حفظ اسلام شده است و موجب وحدت بین مسلمین شده است. 2- خودسازی و تربیت دینی : مجالس عزای امام حسین(ع) تأثیر عمیقی بر افراد می گزارد وبسیاری افراد در همین مجالس منقلب شده اند و دست از گناه برداشته اند و در واقع این مجالس همانند كلاس درسی بوده اند. 3- تجلیل از شهامتها و شجاعتهای حضرت وبیان قهرمانیهای حضرت بمنظور الگو گرفتن مردم از این همه صفات ومجاهدتهای حضرت.

  1. انگیزه های قیام امام حسین(ع) چه بود؟ 
  1.  1- نجات اسلام و احیاء  ارزشهای اسلامی : از زمان حكومت بنی امیه تمام زحمات حضرت رسول(ص) و تلاش و مجاهدتهای یاران آن حضرت به تاراج رفت و ظلم وستم و بی عدالتی رواج پیدا كرد بهمین جهت امام حسین(ع) در اواخر عمر معاویه مبارزه علنی خود را آغاز می كند و با سخنرانی در منابر  به افشای عملكرد معاویه می پردازد.2- اصلاح امت و امر بمعروف و نهی از منكر : خود حضرت در وصیت نامه خویش بیان كرده اند كه من تنها به انگیزه اصلاح در امت جدم بپا خواسته می خواهم امر بمعروف و نهی از منكر كنم 3- تشكیل حكومت اسلامی:مسأله تشكیل حكومت كار بسیار بزرگ ومهمی است چرا كه با تشكیل حكومت دینی ،احكام الهی بهتر اجرا می شود و همه انبیاء و همه ائمه معصومین تلاش می كردند تا حكومت دینی تشكیل بدهند تا جائیكه امام حسین(ع) با صراحت خودشان را سزاوار حكومت می دانستند.
  2. حكومت بنی امیه چه زمانی شكل گرفت؟ زمان روی كار آمدن عثمان ، چون عثمان خودش از بنی امیه بود.
  3. ویژگیهای قیام عاشورا را بیان كنید؟ قیام ونهضت امام حسین (ع) با همه قیامها و انقلابهای دنیا فرق دارد و داریای این ویژگیها ست: 1- انگیزه و قیام امام حسین(ع) كه فقط و فقط به خاطر رضایت خداوند و احیای دین خدا بود. ب- كشته شدن حضرت بدست مردمی بظاهر مسلمان كه این مورد از تأسف بارترین ویژگیهای قیام حضرت است كه همانهایی كه بظاهر نماز می خواندند به جنگ حضرت آمدند. ج- یاران و همراهان حضرت كه در هیچ انقلابی چنین موردی پیدا نمی شود كه همه نوع افراد با سن و سال مختلف شركت داشته باشند. د- مظلومیت حضرت در ابعاد مختلف كه جنگی نابرابر بود و جنایتهای مختلف نسبت به حضرت و خانواده اش انجام دادند. ه- قدرت تأثیر گذاری، از سال 61 تا كنون نتیجه قیام حضرت این شد كه اسلام زنده بماند و حضرت الگویی شدند برای مسلمانان كه در مقابل ظالمان ساكت ننشینند.  
  4. ائمه معصومین (س) چه تدابیری برای زنده نگه داشتن یاد و نام امام حسین(ع) بكار می بردند؟ 1- از طریق برپایی مجالس سوگواری : همه معصومین (س) در ماه محرم و خصوصاً عاشورا مجلس سوگواری و عزاداری برپا می كردند و از مداحان می خواستند از مصیبت اباعبدالله الحسین(ع) در مجالس عزاداری نوحه بخوانند.2- یاد آوری مصائب حضرت در مناسبتهای مختلف مثلاً امام سجاد(ع) هرگاه چشمشان به آب می افتاد گریه می كردند و مردم را به یاد مصیبت حضرت می انداختند . 3- گریه كردن و گریاندن مردم: ائمه معصومین هم خودشان در مصیبت امام حسین(ع) گریه می كردند و هم در فضیلت گریه بر امام حسین (ع) احادیثی نقل می كردند و مردم را به گریه بر امام حسین(ع) تشویق  و ترغیب می كردند. 4- تشویق شاعران به مرثیه سرایی و خواندن اشعاری در فضیلت امام حسین(ع) . 5- اهمیت دادن به تربت امام حسین(ع): ائمه معصومین تربت حضرت سیدالشهداءرا بعنوان قطعه ای از بهشت معرفی می كردند و تربت حضرت را موجب شفای دردها می دانستتند.
  5. مواردی از جنایات معاویه و بدعتهای اورا بیان كنید؟

علامه امینی در كتاب الغدیر چنین می نویسد: معاویه اولین كسی بود كه ربا را حلال اعلان كرد- آشكارا شراب خورد و قمار بازی كرد- نخستبین كسی بود كه ازدواج با دو خواهر را را در یك زمان اجازه داد- نخستین كسی بود كه سر یكی از اصحاب رسول الله را جدا كرد و در شهرها گردش داد نخستین كسی بود كه خلافت پیامبر(ص) را به سلطنت تبدیل كرد- نخستین كسی بود كه فحش دادن به حضرت علی(ع) را رواج داد.
طبقه بندی: سوالات یکصد گانه راجع به امام حسین(ع)،  امام حسین (ع)، 
برچسب ها: امام حسین(ع) در كدامیك از جنگهای زمان خلافت حضرت علی (ع) شركت داشتند؟، فلسفه گریه و عزاداری برای امام حسین(ع) چیست؟، انگیزه های قیام امام حسین(ع) چه بود؟، ویژگیهای قیام عاشورا را بیان كنید؟، ائمه معصومین (س) چه تدابیری برای زنده نگه داشتن یاد و نام امام حسین(ع) بكار می بردند؟، مواردی از جنایات معاویه و بدعتهای اورا بیان كنید؟، اهمیت دادن به تربت امام حسین(ع)،  
دنبالک ها: فلسفه گریه و عزاداری برای امام حسین(ع) چیست؟،  

تاریخ : دوشنبه 5 آبان 1393 | 07:43 ق.ظ | نویسنده : مهدی خادمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.